Radarowy wyświetlacz prędkości w Osiu

OsieW dniu dzisiejszym w Osiu, na ulicy Ks. Semraua pojawił się radarowy wyświetlacz prędkości. Wyświetlenie aktualnej prędkości pojazdu i w razie jej przekroczenia zmiana koloru wyświetlania z zielonego na czerwony w pulsującej formie, oraz ukazanie się rzucającego się w oczy napisu „ZWOLNIJ” ma działanie psychologiczne. Kierowca zdecydowanie częściej zwalnia i jedzie ostrożniej.

Zasilany energią słoneczną wyświetlacz zlokalizowany został w pobliżu szkoły podstawowej do której uczęszczają najmłodsi uczniowie – mówi Michał Grabski Wójt Gminy Osie. To głównie z myślą o najmłodszych mieszkańcach naszej gminy, ale też ich rodzicach lub opiekunach powstał kolejny element poprawiający bezpieczeństwo pieszych uczestników jednej z głównych ulic w Osiu. Przy wcześniejszych remontach przy szkole przebudowaliśmy wyjazd i parking. Kierowcy niejednokrotnie zauważyli też patrole policji drogowej. Postawiony radar ma wyłącznie działanie prewencyjne, bez funkcji represyjnej. Jednak po krótkiej chwili obserwacji w dniu dzisiejszym widzieliśmy zdecydowaną reakcję kierowców nadjeżdżających od strony Tlenia.

Prewencyjne radary stosowane są jako skuteczne narzędzia do walki z przekraczaniem dozwolonej prędkości. Stały się też ciekawą i bezbolesną dla kierowców alternatywą dla typowych fotoradarów. Zastosowany w Osiu radar z wyświetlaczem zakupiony został ze środków budżetu gminy. Koszt urządzenia wraz z instalacją wyniósł ok. 13 tys. zł.


MJL