Monitoring w centrum Osia w nowej odsłonie

Monitoring w Osiu Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców i turystów, to główny powód modernizacji monitoringu wizyjnego w centrum Osia. Byliśmy pierwszą wsią w województwie, która dwanaście lat temu uruchomiła monitoring na swoim terenie – mówi Michał Grabski, Wójt Gminy Osie. - Wówczas na terenie powiatu kamery uliczne działały tylko w Osiu i Świeciu. Obecnie kamery są powszechne nie tylko w miejscach publicznych, ale też w instytucjach i obiektach gospodarczych.

Przed wyborami samorządowymi w 2014 roku wspólnie z radnymi deklarowałem rozbudowę monitoringu w Osiu – podkreśla M. Grabski - Fundusze na realizację tej inwestycji zostały ujęte w tegorocznym budżecie gminy. Od czasu zainstalowania pierwszych kamer w Osiu w technologii informatycznej zaszło wiele zmian, które pozwalają łatwiej i sprawniej rejestrować i identyfikować zapisane na twardym dysku dane z obiektywu. Dzisiaj, dużo tańsze i lepsze jakościowo urządzenia sprawiły, że zamiast rozbudowy mogliśmy sobie pozwolić na kompletną modernizację systemu.

W dniu dzisiejszym obraz z 6 kamer przesyłany jest w czasie rzeczywistym na ekran monitora znajdującego się na posterunku policji w Osiu. Tam również znajduje się rejestrator pozwalający na podgląd sytuacji sprzed godziny, kilku godzin lub nawet kilkunastu dni. Jak zapewnia firma wykonawcza - trwają ostatnie prace nad konfiguracją systemu, a wkrótce zamontowana zostanie kolejna - siódma kamera, strzegąca porządku w obrębie skrzyżowania ulic: Dworcowej i Kościuszki.
fot. Marek J. Lejk