Na dożynkach w Osiu

Dożynki - Osie 2009 - fot. Marek J. LejkKolejny, już czwarty raz uroczyste Święto Plonów było okazją do wielkiej mobilizacji mieszkańców poszczególnych wsi. Poszczególne rady sołeckie w ten słoneczny dzień zaprezentowały się nadzwyczaj barwnie. Każdy też prześcigał się w pokazaniu wytworów ludzkich rąk w najbardziej oryginalny sposób. Całość obchodów rozpoczęto mszą świętą w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Osiu, następnie barwny korowód na stadion sportowy w Osiu poprowadziła orkiestra dęta z Kcyni. Prawdziwy, domowy chleb z wieńcem dożynkowym na ręce Michała Grabskiego - Wójta Gminy Osie złożyła delegacja rolników ze wsi Radańska. Tym chlebem z tegorocznego zboża M. Grabski obdzielał zebranych na stadionie mieszkańców i ich gości. Nie zabrakło też pięknych pieśni w wykonaniu zespołu "CHABRY". W konkurencjach sportowo-zręcznościowych zwyciężyło sołectwo Wierzchy, na drugim miejscu uplasowały się Wałkowska, na trzecim Miedzno. Niemniej pozostałym sołectwom niewiele brakowało, by stanąć na podium.

Więcej: Na dożynkach w Osiu

 

Nowy wizerunek GOK Osie

GOK w Osiu - design by Marek J. LejkUdostępnienie informacji, a zwłaszcza szybkiej informacji, to wyzwanie dzisiejszych czasów. Z tym wyzwaniem zmierzyła się też ekipa Gminnego Ośrodka Kultury w Osiu, która pokazała nową odsłonę swojej witryny internetowej. Bieżąca informacja o planowanych wydarzeniach i relacje z minionych zdarzeń ukazują się na bieżąco. Strona pokazuje nie tylko ciekawe teksty pisane rękoma pracowników GOK, ale i barwne zdjęcia dokumentujące poszczególne imprezy kulturalno-sportowe. W nowej szacie graficznej strona GOK-u robi dobre wrażenie, a precyzyjna treść pozwala na łatwy i szybki dostęp do potrzebnych informacji. Gratulujemy!

wejdź na stronę www GOK Osie >>>

Publikowane: 2009-09-01

 

Kurs na sternika motorowodnego w Tleniu

Tleń kąpielisko - fot. Marek J. LejkW sierpniu br. na kąpielisku w Tleniu Wdeckie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zorganizowało już drugi w tym sezonie kurs na ratownika młodszego oraz pierwszy w historii gminy kurs na sternika motorowodnego. Tym samym w bieżącym roku na terenie gminy pojawiło się ponad 20 ratowników młodszych i 12 sterników umiejących posługiwać się motorówką ratowniczą. 

Jesteśmy przekonani, że każde takie działanie ratowników ze stowarzyszenia Wdeckiego WOPR przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na akwenach wodnych.
Kapielisko w Tleniu w roku ubiegłym zostało nazwane najbezpieczniejszym kąpieliskiem w regionie. Kolejne kursy i podnoszenie kwalifikacji przez członków Wdeckiego WOPR to dowód, że nazwa nadana pięknemu kąpielisku nad Jeziorem Mukrz znajduje uzasadnienie. Gratulujemy wszystkim ratownikom, którzy zaangażowali się w poprawę bezpieczeństwa w regionie.

Więcej: Kurs na sternika motorowodnego w Tleniu

 

Zaproszenie do Osia na gminne dożynki

Dożynki - Osie 2008 - fot. Marek J. LejkJuż w najbliższą niedzielę (30 sierpnia) obchodzić będziemy jedno z naszych największych świąt - IV Gminne Dożynki 2009. Święto plonów od zawsze było wielkim wydarzeniem wśród wiejskiej społeczności, toteż w niedzielę zapraszamy na stadion sportowy w Osiu. Rozpoczynamy uroczystą mszą świętą o godzinie 11.30.

Po mszy nastąpi przejście orszakiem dożynkowym na boisko sportowe. W tym roku wystąpi dla nas Orkiestra Dęta działająca przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kcyni oraz zespół Chabry. Około godziny 15.00 rozpoczną się sołeckie konkurencje sportowe, po nich zabawa taneczna do godziny 23.00. Jak każdego roku zobaczymy stoiska poszczególnych sołectw. To najaktywniejsi mieszkańcy gminy pokażą z czego słyną nasze wsie.
Serdecznie zapraszamy!!!

Publikowane: 2009-08-26

 

Kanalizacja sanitarna w Brzezinach

Kanalizacja w Brzezinach - fot. Marek J. LejkBudowa kanalizacji sanitarnej w Brzezinach dobiega końca. O ile do wioski wykonawca dotarł w błyskawicznym tempie, to w samej wsi roboty prowadzone są ostrożnie, a co za tym idzie dużo wolniej. Przyczyną jest mnogość podziemnego uzbrojenia w centrum wsi. Dodatkowo wykonawca wymienia stary (trzydziestoletni) wodociąg wraz z przyłączami. Równolegle za wykonawcami robót kanalizacyjnych posuwa się ekipa drogowa montując krawężniki pod chodnik.
-Samą nawierzchnię chodnika zrealizujemy w przyszłym roku, natomiast jeszcze we wrześniu wykonana zostanie nowa nawierzchnia drogi powiatowej w centum wsi. Nawierzchnia asfaltowa zlokalizowana pomiędzy wbudowywanymi krawężnikami będzie kosztować blisko 150 tyś. zł. -podsumowuje Michał Grabski Wójt Gminy Osie.


Więcej: Kanalizacja sanitarna w Brzezinach

 

Co się działo na Festynie w Jaszczu

Festyn w Jaszczu - fot. Marek J. LejkKolejny festyn pn. "Jaszcz - nasz dom, rodzina, wspólnota" Rada Sołecka w Jaszczu przy współpracy Z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Osiu mogą zaliczyć do udanych. Jak zwykle dopisała pogoda, uczestnicy i zaproszeni goście. Całość rozpoczęła się meczem piłkarskim pomiędzy drużynami juniorów i seniorów. 

Tym razem zwycięstwo odnieśi młodzi piłkarze i to oni zdobyli na własność Puchar Wójta Gminy Osie. W przerwie meczu i po jego zakończeniu organizatorzy przygotowali szereg konkursów dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Liczne nagrody z rąk Ireny Kozłowskiej i Michała Grabskiego odbierali uczestnicy konkursów prowadzonych przez sołtysa wsi Jaszcz.
- Cieszę się, że z roku na rok nasz festyn zdobywa coraz większą popularność -usłyszeliśmy z ust pani sołtys, która jednocześnie przekazała podziękowania wielu mieszkańcom sołectwa Jaszcz, współpracującym nad przygotowaniem imprezy.
Od siebie dodamy, że równie ważni są sponsorzy, a tych w Jaszczu nigdy nie zabrakło. Im także należą się szczególne podziękowania.

Publikowane: 2009-08-20

Więcej: Co się działo na Festynie w Jaszczu

 

Festyn Rodzinny w Jaszczu

Festyn w Jaszczu - fot. Marek J. LejkSołectwo Jaszcz zaprasza wszystkich mieszkańców i turystów na Festyn w Jaszczu. Festyn odbędzie się 15 sierpnia (sobota) na boisku piłkarskim Początek o godzinie 17.00. Zabawa w Jaszczu zawsze słynęła z dobrej frekwencji. Organizatorom sprzyjała też pogoda. I tak pewnie będzie w tym roku.

Organizatorzy przygotowali liczne gry, zabawy i konkursy z nagrodami. Sympatycy piłki nożnej rozegrają mecz piłkarski. Zapewniam, że warto się przekonać, jak dobrze się bawi Jaszcz.
Zapraszamy na dobrą zabawę !

Publikowane: 2009-08-11

 

Brzeziny: budowa kanalizacji sanitarnej

Kanalizacja w BrzezinachOd początku lipca ruszyła budowa kanalizacji sanitarnej we wsi Brzeziny. To tylko część ogromnego przedsięwzięcia o wartości około 3 milionów złotych. W tym roku planuje się wykonać sieć kanalizacyjną wraz z przyłączami we wsi Brzeziny i Żur. Główne ciągi kolektora tłocznego zostały już wkopane w ziemię. W tym tygodniu wykonawca robót - Zakład Usług Wodnych - Andrzej Musiał z Tucholi rozpoczęła prace w centrum Brzezin. Jednocześnie przy tej okazji zostanie wymieniona stara sieć wodociągowa. Cała inwestycja została rozłożona na dwa lata i obejmuje skanalizowanie wsi: Brzeziny, Żur i Wałkowiska. Ogółem zostanie wykonane ponad 10 km sieci grawitacyjnej i prawie 6 km rurociągu tłocznego spiętych 9 przepompowniami oraz 153 przyłącza sanitarne. Jednocześnie, przy okazji budowy kanalizacji odnowiona zostanie nawierzchnia drogi powiatowej w Brzezinach.

Więcej: Brzeziny: budowa kanalizacji sanitarnej

 

Najpiękniejsze ogrody w Gminie Osie

Ogrody - Gmina OsieLato to okres kwiatów i owoców. Latem najwięcej czasu spędzamy w naszych ogrodach, nie tylko przy pielęgnacji, ale i wypoczywając. Lato to też czas przeglądu konkursowego na najpiękniejsze ogrody w naszej gminie. Tym razem Komisja konkursowa w składzie: Danuta Noga, Roman Waśkowski, Felicja Han i Henryk Guzman wiele godzin spędziła na poszukiwaniu tych najpiękniejszych, najciekawszych i najoryginalniejszych zakątków zieleni, wyakcentowanej od strony ulicy lub często skrytej przed oczyma przechodniów z tyłu budynków mieszkalnych. Z każdym rokiem pojawiają się nowe zagospodarowane ogrody, place wypoczynku lub rekreacji, a także nowe akcenty małej architektury ogrodowej - i tu jak się okazuje, wyobraźnia człowieka nie zna granic. W oczy uderza ogrom barw rabat kwiatowych lub ciekawe aranżacje roślinne.

Więcej: Najpiękniejsze ogrody w Gminie Osie

 

Dzień Ryby w Tleniu to dobry dzień

Dzień Ryby - Tleń 2009Na sobotę 25 lipca br. zapowiadaliśmy dobrą zabawę i taka też się odbyła w Tleniu. Kolejny festyn pn. Dzień Ryby mimo mokrej pogody przyciągnął wielu uczestników dobrej zabawy. Organizatorzy: Stanisław Chabowski (sołtys Tlenia)z Radą Sołecką wsi Tleń, GOK Osie, Ratownicy z Wdeckiego WOPR oraz Pensjonat "Samotnia nad Wdą", Ośrodek Rehabilitacji i Wypoczynku "PERŁA" i firma "WARDACKI" - Usługi turystyczne zorganizowali wiele gier i zabaw adresowanych dla mieszkańców i turystów. Motywem przewodnim jest ryba w każdej postaci, także tej przygotowanej do spożycia na terenie Skweru prof. Hoffmanna w Tleniu, na kąpielisku nad jeziorem Mukrz oraz w obiektach gastronomicznych Tlenia. Niektórzy dali się złapać w prawdziwe sieci rybackie, a co z tego wyniknie przekonamy się w przyszłości.

Publikowane: 2009-08-06

Więcej: Dzień Ryby w Tleniu to dobry dzień

 

Strzelnica w Osiu: VIII Puchar Wójta Gminy Osie

wtorek, 22 września 2009 09:44

VIII Puchar Wójta Gminy OsieW sobotę, 11 lipca br. na Strzelnicy Sportowo-Myśliwskiej „Gzella” w Osiu odbyły się kolejne: VIII zawody o Puchar Wójta Gminy Osie. O puchar w klasie otwartej i powszechnej rywalizowało ponad 70 zawodników. Strzelców dopingowała obecność rodzin oraz kibiców z Osia i okolic. O zaciętej walce świadczy niewielka różnica punktowa pomiędzy poszczególnymi zawodnikami.
W klasie mistrzowskiej najlepszy okazał się Dariusz Skibiak z Malborka (58/60 pkt), drugi był Tomasz Prill ze Sztumu (57/60 pkt), trzeci Edward Spierewka z Tczewa (57/60 pkt). Zdzisław Gajer reprezentujacy barwy Osia z liczbą 53/60 pkt uplasował się na 9 pozycji.
W klasie powszechnej zwyciężył Tomasz Janus z Chełmna (55/60 pkt), drugi był Krzysztof Demps z Gdańska (54/60 pkt), a trzecie miejsce zajął Andrzej Pestka z Chojnic (54/60 pkt). Reprezentujący barwy Osia - Artur Karetko z liczbą 27/60 pkt zajął odległą 36 pozycję.
W konkurencji strzelania do dzika najlepszymi okazali się: Edward Spierewka z Tczewa - I miejsce (96/100 pkt); Dariusz Skibiak z Malborka - II miejsce (92/100 pkt) i Sławomir Łąpreś z Chełmna - III miejsce (91/100 pkt). Zdzisław Gajer zajął 47 miejsce, natomiast Artur Karetko był 52.
Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy !

Publikowane: 2009-07-24

 

Festyn w Łążku

wtorek, 22 września 2009 09:38

Festyn w Łążku - 2009W sobotę, 11 lipca br. przy świetlicy wiejskiej w Łążku odbył się festyn. W licznych grach i zabawach indywidualnych i zespołowych wzięły udział dzieci i młodzież z Łążka i okolic. Atrakcję w postaci przejażdzek konnych zapewnił Jerzy Truszkowski. Organizatorami imprezy była Ochotnicza Straż Pożarna w Łążku oraz Świetlica Wiejska. Do późnych godzin nocnych tańczącym parom przygrywał zespół STRING'S.

zobacz zdjęcia z wykonaniu W. Katera >>>

Publikowane: 2009-07-24

 

W Pruskich bawią się dzieci

wtorek, 22 września 2009 09:30

Dzień Dziecka - Pruskie 2009W sobotę 30 maja Dzieci z Sołectwa Pruskie świętowały Dzień Dziecka. Były gry i zabawy, loteria fantowa a dla ciała słodycze, kiełbaski i grochówka oraz dużo lemoniady. To wszystko było możliwe za sprawą sponsorów : Banku Spółdzielczego w Osiu, Pani Katarzyny Sworowskiej właścicielki sklepu w Pruskich oraz Rady Sołeckiej. Organizacją całości zajął się Sołtys Pan Piotr Pilarski.

zobacz zdjęcia w wykonaniu Alfreda Turzyńskiego>>>

Publikowane: 2009-07-09

Turniej Piłki Plażowej o Puchar Wójta Gminy Osie

wtorek, 22 września 2009 09:27

Piłka plażowa - Osie 2009 - fot. Marek J. LejkTegoroczny turniej obfitował w niespodzianki. Pierwszą z nich był rekord ilości uczestników, bowiem w tym roku na plaży w Tleniu stawiło się 14 drużyn z całego kraju. Drugą z niespodzianek była sprzyjająca pogoda pozwalająca na przeprowadzenie rozgrywek. Przypomnijmy, wcześniej padało cały tydzień. Również deszcze padały nazajutrz. Jak i z kim organizatorzy to załatwili, tego się nie dowiemy. Wdeckie Wodne Pogotowie Ratunkowe w Tleniu - organizator turnieju i festynu na rozpoczęcie sezonu wodnego oprócz emocji sportowych zapewnił wiele dodatkowych atrakcji, z których korzystali nie tylko zawodnicy, ale i licznie zebrani kibice. W tegorocznym turnieju zwycięzcami okazali się reprezentanci Gdyni - Tomasz Wołoszuk i Jacek Patoła. Puchar za drugie miejsce pojechał do Bydgoszczy. Wywalczyli go Marcin Pawlak i Marcin Koziczak. Najbliżej, bo do Świecia trafił puchar za trzecie miejsce. Z rąk Michała Grabskiego - Wójta Gminy Osie odebrali go Bartosz Rybka i Paweł Skwierawski. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy, a tym którzy znaleźli się poza podium, życzymy sukcesów w przyszłym roku.

Publikowane: 2009-06-26

 

Wdeckie Wodne Pogotowie Ratunkowe w Tleniu

wtorek, 22 września 2009 09:24

Wdeckie Wodne Pogotowie Ratunkowe w TleniuWdeckie Wodne Pogotowie Ratunkowe w Tleniu rozpoczęło od mocnego, a ściślej szybkiego akcentu. Na rozpoczęcie sezonu turystycznego nasi ratownicy wystarali się o profesjonalny sprzęt do ratowania życia na wodzie. Szybka motorówka z potężnym 30-to konnym silnikiem daje poczucie bezpieczeństwa. W sprawnych rękach sterników motorowodnych, o czym przekonaliśmy się uczestnicząc w pokazie sprzętu, pokonanie nawet dużych odległości trwało zaledwie chwilę. Jak mówi Witold Guber - prezes Wdeckiego WOPR - Motorówka spełniać będzie głównie zadanie profilaktyczne, i oby nie musiała (odpukać w niemalowane drewno) uczestniczyć w akcji ratowniczej.
W miniony weekend na kąpielisku w Tleniu odbył się kurs ratowników wodnych, w którym wzięło udział ponad 10 mieszkańców gminy. To kolejny element działalności naszych ratowników. Jesteśmy przekonani, że dzięki tym działaniom wzrośnie poczucie bezpieczeństwa na wodach rzeki Wdy i Zbiornika żurskiego.

Publikowane: 2009-06-26

Najmłodsi uczniowie SP Osie na scenie GOK Osie

wtorek, 22 września 2009 09:21

Zespół Szkół w Osiu - fot. Marek J. LejkW tym roku najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej w Osiu rok szkolny zakończyli na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Osiu. Trzy występy (w tym jeden dla rodziców) w jednym dniu dali uczniowie klasy Ia. Taneczno-wokalny występ wraz z dziećmi przygotowała Radosława Grabska - wychowawczyni klasy Ia.
Takie śpiewające podejście do szkoły cieszy nie tylko uczniów. Sceniczny występ zbiegł się bowiem z ogłoszeniem wyników z testu gimnazjalnego. Nasi uczniowie nie mają kompleksów i średnimi wynikami biją na głowę wiele placówek miejskich w całym kraju. Zespół Szkół w Osiu od lat utrzymuje się w czołówce placówek, wiodących prym w powiecie, uzyskując średnie wyniki wyższe od średniej powiatowej, wojewódzkiej i bardzo zbliżone do krajowej. I tak na egzaminie gimnazjalnym: W części matematyczno-przyrodniczej średni wynik w naszej szkole to 30,19 (na 50 punktów możliwych do uzyskania), podczas gdy w powiecie świeckim-23,45; w województwie kujawsko-pomorskim-25,14; w kraju-26,03. W części humanistycznej średni wynik w naszej szkole to 31,62 (na 50 punktów możliwych do uzyskania), podczas gdy w powiecie świeckim-28,78; w województwie kujawsko-pomorskim-31,00; w kraju-31,67. Równie dobre wyniki są z języka angielskiego, który w tym roku szkolnym po raz pierwszy pojawił się na egzaminie gimnazjalnym oraz ze sprawdzianu szóstoklasistów.
Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy słonecznych wakacji.

Publikowane: 2009-06-25

 

Towarzystwo Rozwoju Gminy Osie promuje aktywny styl życia

wtorek, 22 września 2009 09:19

Nordick Walking- Bory TucholskieNordick Walking- Bory TucholskieLokalna Grupa Działania "BORY TUCHOLSKIE" ogłosiła wyniki konkursu "IMPREZY SIECIUJĄCE" zoorganizowanego dla organizacji pozarządowych z terenu Borów Tucholskich. Spośród 15 wniosków o finansowanie, projekt pt. "Popularyzacja NORDIC WALKING jako wzbogacenie oferty aktywnego wypoczynku na terenie Borów Tucholskich", złożony przez Towarzystwo Rozwoju Gminy Osie sklasyfikowany został na 3 miejscu. Tym samym uzyskał on dofinansowanie w kwocie 5 000 zł. przeznaczone na szkolenie liderów Nordic Walking, organizację wspólnych treningów oraz popularyzację NW w Borach Tucholskich.


Więcej na stronie www.wBorachTucholskich.pl >>>

Publikowane: 2009-06-05

Dzień dziecka na zaporze w Żurze

wtorek, 22 września 2009 09:18

Dzień Dziecka - Żur 2009 - fot. Marek J. LejkŚwięto dziecka obchodzone jest w całym kraju niezwykle uroczyście. Tak też było na zaporze w Żurze. Wzorem poprzednich lat Gminny Ośrodek Kultury w Osiu wraz z Radą Sołecką wsi Wałkowiska, Polskim Związkiem Wędkarskim - Koło Terenowe w Osiu i Bractwem Czarnej Wody zorganizował festyn sportowo-rekreacyjny w Żurze. Przed oficjalnym rozpoczęciem obchodów Dnia Dziecka rozegrano Rodzinne Zawody Wędkarskie. Później przyszedł czas na liczne konkurencje sportowe, a zgłodniali mogli się posilić przy grillu. Sponsorami imprezy byli nasi przedsiębiorcy: Jarosław Jarecki i Ireneusz Kujawa. Zawodom wędkarskim przewodniczył Aleksander Willim, natomiast zawody sportowe prowadził i sędziował Grzegorz Wardacki.

Zobacz także na stronie www.gok.osie.pl >>>

Publikowane: 2009-06-05

 

Strona 78 z 79

«PoczątekPoprzednia717273747576777879NastępnaOstatnie»