Mikołaj i Sylwester w Pruskich

środa, 06 stycznia 2010 02:00

Pruskie - Sylwester 2009W grudniu w świetlicy w Pruskich odbyły się dwa ważne wydarzenia. Zaczęło się od mikołajek dla dzieci i młodzieży. W sobotę 12.grudnia 2009 r. w odnowionej świtlicy wiejskiej Sołectwa Pruskie odbyło się mikołajkowe spotkanie dzieci i młodzieży. Przybyłe dzieci zaprezentowały wykonane przez siebie kartki świąteczne. Czas mile upływał na śpiewaniu kolęd i udziale w konkursach zręcznościowych. Mikołaj rozdał zgromadzone przez Radę Sołecką i Sołtysa upominki. W spotkaniu uczestniczył Pan Roman Waśkowski - Przewodniczacy Rady Gminy Osie oraz inni sponsorzy tego wydarzenia: Piotr Pilarski - Sołtys wsi Pruskie, Rada Sołecka z Pruskich oraz Bożena Kiedrowska - właścicielka sklepu w Pruskich.

Więcej: Mikołaj i Sylwester w Pruskich

 

Koncert kolęd i pastorałek w Osiu

poniedziałek, 04 stycznia 2010 16:02

Chorus Osensis - OsieWe wczorajszy,  niedzielny wieczór, 3 stycznia 2010r. w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Osiu odbył się noworoczny koncert kolęd i pastorałek. Wypełniona po brzegi sala wysłuchała najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek. Na scenie zaprezentowały się grupy z Osia, Jeżewa i Chełmna. Najpierw wystąpił zespół wokalny "Chabry" z Osia. Następnie chór żeński, także z Osia. W następnej kolejności chór "Collegium Cantorum" z Chełmna i chór "Tibi Trinitas" z Jeżewa. Jako ostatni pokazał się chór "Chorus Osensis" z Osia. Licząca ponad 60 członków grupa, ubrana w kunsztowne stroje, pokazała siłę tkwiącą w europejskich kolędach.

Więcej: Koncert kolęd i pastorałek w Osiu

 

Spotkanie noworoczne w Osiu

poniedziałek, 04 stycznia 2010 16:01

Osie - spotkanie noworoczneKażdy zamknięty rok to okazja do licznych podsumowań. Zewsząd docierają do nas pesymistyczne wiadomości o złej kondycji światowej gospodarki. Tym bardziej cieszy fakt, że mimo zawirowań na rynku krajowym i światowych giełdach przedsiębiorcy z Osia z roku na rok pokazują, że nawet w trudnych warunkach potrafią gospodarować. Rozwijają się, umacniają na regionalnym i krajowym rynku, rozbudowują swoje firmy, czy też budują nowe. Takich przykładów można mnożyć wiele....

Więcej: Spotkanie noworoczne w Osiu

 

Zaproszenie na pokaz sztucznych ogni w noc sylwestrową!!!

OsieWszystkich, którzy spędzają Noc Sylwestrową w Osiu i jego okolicach zapraszamy na pokaz sztucznych ogni na Rynku w Osiu. Niechaj o północy wśród blasku barwnych świateł nie zabraknie Was, Waszej radości i Waszych życzeń !!!

Jednocześnie mieszkańcom naszej gminy, a także Waszym bliskim i znajomym w nadchodzącym NOWYM 2010 ROKU życzymy zdrowia, szczęścia i radości. Życzymy też spełnienia wszystkich marzeń – tych marzeń, które tkwią w myślach i wypowiedzianych tylko w zaciszu rodziny i przyjaciół oraz tych marzeń, o których już głośno, a które wkrótce pojawią się na ustach wszystkich mieszkańców regionu.

Niechaj Wasze marzenia stają się rzeczywistością, bowiem od ich spełnienia zależy przyszłość Wasza i naszej „małej Ojczyzny”.

 

Życzenia świąteczne dla mieszkańców gminy Osie

Jak co roku magia świąt Bożego Narodzenia puka do drzwi naszych domów. Dookoła nas rozkwitają radość, ciepło, miłość i optymizm.

Boże Narodzenie

Z tej okazji w imieniu swoim, radnych Rady Gminy Osie i pracowników Urzędu Gminy Osie wszystkim mieszkańcom naszej gminy pragniemy złożyć świąteczne życzenia: niech pod rodzinnym dachem nie zabraknie światła świecy, ciepła rodzinnej atmosfery i spełnienia najskrytszych marzeń. Niech wszystkie dni w nowym roku będą tak piękne i szczęśliwe, jak ten jeden wigilijny wieczór. Niech uśmiech naszych dzieci rozpłomienia serca, dając nadzieję na lepsze jutro, na lepszy, każdy z nadchodzących dni. Niech te życzenia popłyną do wszyskich mieszkańców Gminy Osie. I do tych, co święta spędzą gdzieś w Borach Tucholskich lub setki kilometrów stąd: na wschodnich i zachodnich krańcach Europy. Niech dotrą do tych, co rozrzuceni są po wszystkich kontynentach. Niechaj wiedzą, że przy naszym, polskim stole, jedno miejsce jest zawsze wolne.

Życzą:
Boże Narodzenie

Michał Grabski - Wójt Gminy Osie - w imieniu pracowników Urzędu Gminy Osie

Roman Waśkowski - Przewodniczący Rady Gminy Osie - w imieniu Radnych Rady Gminy Osie

 

Orlik 2012 - Wielkie otwarcie boisk w Osiu

piątek, 18 grudnia 2009 00:40

Osie - Orlik 2012- Boiska, na których dzisiaj stoimy, na których rozegrano pierwszy mecz, oddaję w wasze ręce - tymi słowami zwrócił się do młodzieży Michał Grabski - Wójt Gminy Osie. Jak pokazuje historia, najważniejszy w sporcie jest człowiek. To on zwycięża. Dobry sprzęt, dobre boisko i dobry trener - to elementy przyczyniające się do tego, że zwycięstwo przychodzi już jutro.

W dniu wczorajszym, 16 grudnia 2009 r. przy Zespole Szkół w Osiu odbyła się niezwykła uroczystość - otwarcie kompleksu boisk sportowych ORLIK 2012. W obecności uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum w Osiu przecięcia wstęgi, a tym samym oficjalnego otwarcia boisk, dokonali: Marcin Drogorób - przedstawiciel Marszałka Województwa Kujawsko - Pomorskiego, Roman Waśkowski - Przewodniczący Rady Gminy Osie, Michał Grabski - Wójt Gminy Osie, Kazimierz Felski - wykonawca i właściciel firmy MAXI-MIX oraz Marek Miesała - dyrektor Zespołu Szkół w Osiu.

Więcej: Orlik 2012 - Wielkie otwarcie boisk w Osiu

 

Wigilijne spotkania

czwartek, 17 grudnia 2009 21:00

Osie - kartka świątecznaGrudzień to czas refleksji nad tym, co było i nad tym, co będzie. To czas życzeń i wspólnych rozmów. W minionych dniach w Osiu odbyło się kilka spotkań gromadzących mieszkańców naszej gminy. 14 grudnia w GOK Osie odbyło się spotkanie wigilijne z byłymi pracownikami. Dzień później, 15 grudnia w sali widowiskowej GOK miała miejsce wigilia dla osób samotnych. To spotkanie zorganizowane zostało przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i GOK Osie. Natomiast 17 grudnia, także  w GOK Osie odbyła się wigilia dla członków koła Caritas. To spotkanie było jednocześnie okazją do wręczenia nagród laureatom konkursu na szopkę bożonarodzeniową.

Więcej: Wigilijne spotkania

 

Radosne przedszkole

czwartek, 17 grudnia 2009 20:18

Osie - przedszkole publiczneUśmiech i radość na twarzach naszych dzieci to najpiękniejszy prezent dla rodziców, wychowawców i nauczycieli. Tej radości i ogromu uśmiechu nie brakuje w oskim przedszkolu, a wszystko to dzięki licznym wydarzeniom przygotowanym przez pracowników przedszkola i przy udziale rodziców. Okres świąteczny - to czas, by zajrzeć do kolorowych pomieszczeń oskiego przedszkola i zobaczyć, jak bawią się najmłodsi mieszkańcy naszej gminy. Jeszcze w listopadzie odbyły się warsztaty plastyczne dla rodziców. W trakcie zajęć wykonywali oni ozdoby świąteczne, które później wystawione zostały na Kiermaszu Mikołajkowym. Zebrane na kiermaszu pieniądze w kwocie 266,39 zł. przeznaczone zostały na zakup zabawek i pomocy dydaktycznych.

Więcej: Radosne przedszkole

 

Kociewie - uzdolniona młodzież z Osia

poniedziałek, 07 grudnia 2009 21:26

Kociewie - moja mała ojczyzna„Najważniejsze, by w twórczości swojej ślad o ziemi najbliższej zostawić” – te słowa Romana Landowskiego stały się mottem II Kociewskiego Konkursu Literackiego im. Romana Landowskiego. Ponad 200 osób, nie tylko z Kociewia, ale nawet z dalekiej Norwegii rywalizowało w następujących kategoriach: recytacje, inscenizacje, programy poetycko-muzyczne, poezja śpiewana, juwenilia. Laureaci mieli okazję zaprezentować swój talent w dniu 26 listopada, w Tczewie,  podczas gali finałowej w Centrum Kultury i Sztuki, która rozpoczęła się „Filmowym spacerem z Panem Romanem”.  Organizatorem konkursu są: Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie i Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej. Miło nam poinformować, że i w tym roku, nasza młodzież z Zespołu Szkół w Osiu odniosła szereg sukcesów.

Więcej: Kociewie - uzdolniona młodzież z Osia

 

XXV Sesja Rady Gminy

poniedziałek, 07 grudnia 2009 19:57

XXV Sesja Rady Gminy OsieW dniu 7.12.2009 r. odbyła się XXV Sesja Rady Gminy Osie. Mimo zbliżającego się końca roku kalendarzowego radni w gminie Osie intensywnie pracują. Oprócz uchwały wprowadzającej zmiany do budżetu gminy na bieżacy rok, radni uchwalili roczny program współpracy z organizacjami pozarządowymi, przyjęli gminny program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz opiniowali plan ochrony dla rezerwatu przyrody Jezioro Piseczno.  Jest też dobra wiadomość dla właścicieli nieruchomości położonych we  wsiach Łążek, Tleń, Pruskie, Osie, Wałkowiska i Stara Rzeka. Na wniosek zainteresowanych, radni uchwalili miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego dla szeregu działek znajdujących się w obrębie tych wsi.

Więcej: XXV Sesja Rady Gminy

 

Zaginiony sztandar cechu stolarzy wrócił do Osia

sobota, 05 grudnia 2009 10:13

Sztandar cechu stolarzy z OsiaW dniu wczorajszym, Andrzej Kowalski i Marek Lejk - przedstawiciele Towarzystwa Rozwoju Gminy Osie -  odebrali z rąk Andrzeja Łukasiaka, mieszkańca Bydgoszczy, zaginiony w czasie II wojny światowej, sztandar cechu stolarzy w Osia. Dar Andrzeja Łukasiaka przybliża wszystkim dzieje Osia z okresu międzywojennego. Jak mówi darczyńca - sztandar był w rękach mojej rodziny od dziesiątek lat. Przodkowie A. Łukasiaka, rodzina Szamlewskich pochodzi z Osia. W jakich okolicznościach sztandar znalazł się na strychu jego domu, tego już nikt nie potrafi powiedziedzieć. Być może ktoś, czytający ten tekst zna zagmatwane dzieje sztandaru, jego historię i koleje losu.

Więcej: Zaginiony sztandar cechu stolarzy wrócił do Osia

 

Prezentacja Nordic Walking w Bydgoszczy

sobota, 05 grudnia 2009 09:52

Nordic Walking na DługiejW dniu wczorajszym instruktorzy z Centrum Nordic Walking Bory Tucholskie na zaproszenie Bydgoskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej zaprezentowali aktywny, a co za tym idzie, zdrowy styl życia, podczas Jarmarku świątecznego, na ul. Długiej w Bydgoszczy. W świątecznej atmosferze, jednej z najpiękniejszych bydgoskich ulic, Katarzyna Lejk, Katarzyna Walkusz, Andrzej Kowalski i Marek Lejk zachęcali do uprawiania tej, coraz popularniejszej w kraju, formy rekreacji. Zachętom towarzyszył pokaz, indywidualne rozmowy oraz wskazówki i wyjaśnienia.

Więcej: Prezentacja Nordic Walking w Bydgoszczy

 

Budowa kanalizacji w Gminie Osie

sobota, 05 grudnia 2009 08:52

Pogoda sprzyja wszelkim pracom budowlanym, toteż na terenie naszej gminy trwają wielkie inwestycje. Kilka dni temu pisaliśmy o zakończeniu budowy kompleksu boisk sportowych ORLIK 2012 przy Zespole Szkół w Osiu. Wcześniej relacjonowaliśmy budowę drogi we wsi Radańska. Tydzień temu informowaliśmy o ogromnej inwestycji, jaką jest przebudowa drogi powiatowej Osie - Tleń. Jesienią wspominaliśmy o budowie kanalizacji sanitarnej w Brzezinach, Żurze i Wałkowiskach. Te dwie ostatnie inwestycje, z terminem zakończenia w roku 2010,  trwają na dobre, a wokół placu budowy widzimy sprzęt, maszyny budowlane i uwijających się pracowników. 

Więcej: Budowa kanalizacji w Gminie Osie

"Pamiętajmy o naszych korzeniach..."

środa, 02 grudnia 2009 22:56

Wdecki Park KrajobrazowyWdecki Park Krajobrazowy i Bractwo Czarnej Wody ogłosili I edycję Internetowego Konkursu Regionalno-Historycznego „Pamiętajmy o naszych korzeniach”. Celem konkursu jest poszerzanie wiedzy o regionie i jego historii oraz promowanie walorów kulturowych. Uczestnikiem konkursu może zostać każdy - bez jakichkolwiek ograniczeń wiekowych. Zadaniem uczestników konkursu jest udzielenie poprawnych odpowiedzi na zestaw pytań opublikowanych na stronie www.wpk.org.pl za pośrednictwem formularza na stronie lub pocztą elektroniczną na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. w terminie podanym na stronie internetowej.

Więcej: "Pamiętajmy o naszych korzeniach..."

 

Rodzynki z pozarządówki

środa, 02 grudnia 2009 22:43

Bractwo Czarnej WodyZakończyła się II edycja Konkursu o Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego „RODZYNKI Z POZARZĄDÓWKI” na najlepsze inicjatywy społeczne realizowane przez organizacje pozarządowe. Według organizatorów „Ideą konkursu było dotarcie do małych organizacji, opierających się przede wszystkim na wolontariacie, których ciekawe, nowatorskie działania mogą być realizowane także przez inne podmioty pozarządowe na zasadzie dobrych praktyk”.

Więcej: Rodzynki z pozarządówki

Radioteleskop gigant w Osiu

Czy w Borach Tucholskich, a konkretnie w Osiu, stanie wielki radioteleskop?

Prof. Andrzej Kus, dyrektor Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (na zdjęciu) twierdzi, że teleskop w Borach Tucholskich może się stać wizytówką polskiej nauki (Fot. Adam Willma)Od kilku miesięcy w mediach pojawiają się informacje o niezwykłym przedsięwzięciu przygotowywanym przez polskich naukowców. Toruńscy astronomowie chcą zbudować jeden z największych radioteleskopów świata. Radioteleskop jest to po prostu specyficzna antena radiowa, która odbiera wszelkie nawet najsłabsze sygnały radiowe i chodzi o to, żeby sygnały naziemne nie zakłócały i nie deformowały tych, które pochodzą z odległego kosmosu. Obecnie uczeni z UMK korzystają z największego w Polsce i tej części Europy radioteleskopu o średnicy 32 m. ustawionego w podtoruńskich Piwnicach.  Nowy sprzęt ma być prawie trzy razy większy. - Gdyby się to udało, Polska trafiłaby do światowej czołówki - mówi prof. Andrzej Kus, dyrektor Centrum Astronomii UMK. - Radioteleskop mógłby być wizytówką naszej nauki, oznaczałby ogromny skok w obserwacjach. Umożliwiłby obserwacje odległych galaktyk, radiogalaktyk, kwazarów, sięgnięcie do najdalszych zakątków wszechświata, systematyczny radiowy monitoring dużych obszarów nieba.

Więcej: Radioteleskop gigant w Osiu

 

Kompleks boisk sportowych ORLIK 2012 w Osiu

niedziela, 29 listopada 2009 08:38

Orlik w OsiuKompleks boisk sportowych realizowanych w ramach programu rządowego „Orlik 2012" w Osiu został wybudowany przy Zespole Szkół w Osiu. Tuż za nim rozciąga się pięka panorama zachodniej części Osia.  Lokalizacja przy szkole podstawowej i gimnazjum pozwala na optymalne wykorzystanie obiektu - twierdzi Wójt Michał Grabski. W godzinach lekcyjnych z boisk korzystać będą dzieci i młodzież szkolna, a w godzinach popołudniowych wszyscy chętni. Obok znajduje się hala sportowa z pełnym zapleczem sanitarno-szatniowym.

Więcej: Kompleks boisk sportowych ORLIK 2012 w Osiu

Droga Osie - Tleń jak autostrada

niedziela, 29 listopada 2009 08:40

Droga Osie - Tleń fot. Marek J. LejkNa początku października rozpoczęła się przebudowa drogi Osie - Tleń. Remont wyszacowno na  11 mln zł, z czego sześć milionów złotych to dotacja z UE. Pozostałe środki pochodzą z budżetu Powiatu Świeckiego. Swój wkład - 650 tys. zł - ma również gmina Osie. Jak mówi Michał Grabski Wójt Gminy Osie - to największa inwestycja, jaka do tej pory miała miejsce na terenie gminy. Przypomnijmy, że w ramach tego projektu w roku ubiegłym za 2,5 mln zł. wyremontowany został most drogowy w Tleniu.

Więcej: Droga Osie - Tleń jak autostrada

 

Strona 76 z 79

«PoczątekPoprzednia717273747576777879NastępnaOstatnie»