Modernizacja kotłowni w SP Osie - Jutrzenka

Kotłownia w Osiu - fot. Marek J. LejkW miesiącu sierpniu w budynku zespołu szkół w Osiu przy ul. Ks. Semraua (Szkoła „Jutrzenka”) dokonano modernizacji kotłowni olejowej. Stara kotłownia ogrzewała pomieszczenia szkoły od 1995 roku i była to pierwsza kotłownia olejowa w obiektach należących do Gminy Osie. Po 14 latach eksploatacji wymieniono stare piece na nowe ( 2 szt. każdy po 100 kW mocy). Jednocześnie dokonano zmian w samej kotłowni wykonując dodatkowo nowoczesną automatykę pogodową na trzy oddzielne obiegi i mierniki zużycia ciepła, montując mieszacze, bojler ciepłej wody dla zaplecza kuchennego szkolnej stołówki i inne niezbędne urządzenia, które mają zapewnić bardziej efektywną i oszczędną pracę kotłowni. Całość prac kosztowała 65 tys. zł pochodzących z budżetu gminy. Ponadto zamontowano na wszystkich grzejnikach (86 szt.) zawory termostatyczne, które pozwolą na odpowiednie ustawienie temperatury w poszczególnych pmieszczeniach. (tekst: MG)

Publikowane: 2009-09-17

Więcej: Modernizacja kotłowni w SP Osie - Jutrzenka

 

Z biegiem Wdy - konkurs Wdeckiego Parku Krajobrazowego

Wdecki Park KrajobrazowyLubisz zagadki, quizy i inne łamigłówki przyrodnicze? Weź udział w I edycji Internetowego Konkursu Przyrodniczego "Z biegiem Wdy" organizowanego przez Wdecki Park Krajobrazowy. Propozycja skierowana jest dla osób w każdym wieku. Do wygrania są atrakcyjne nagrody książkowe o tematyce przyrodniczej. Zapraszamy do wspólnej zabawy i odwiedzenia strony internetowej Wdeckiego Parku Krajobrazowego.

Pytania i regulamin konkursu znajdują się pod adresem http://wpk.org.pl/konkurs_int2009.html

Publikowane: 2009-09-14

 

Ryszard Bocian zdobywa najwyższą górę Peru

Ryszard Bocian w PeruCo wspólnego mają peruwiańskie góry z Osiem? Otóż bardzo wiele. W tym roku, w jeden z ostatnich dni maja na wierzchołku Huascarana (6768 m), najwyżej góry Peru stanął Ryszard Bocian - mieszkaniec naszej gminy. Było to pierwsze wejście na Huascarana w tym roku. Huascaran znajduje się w górach Cordilliera Blanca w Andach, peruwiańskiej części łańcucha gór. Przed wspinaczką na najwyższą górę (po dwudniowej wspinaczce w ramach aklimatyzacji), nasz alpinista zdobył inny, niewiele niższy szczyt - Vallunaraju (5686 m). Po wypoczynku w Huaraz wyprawa wyruszyła do doliny Ishinca. Celem wspinaczy wysokogórskich było wejście na Tocllaraju (6034 m). Wejście na tę górę miało być zaprawą przed Huascaranem.
-Było ciężko, mnóstwo śniegu, szczelin i seraków a do tego bardzo zimno. Na dodatek 50 m przed wierzchołkiem utworzył się wielki śniegowy grzyb. Miękki, sypki śnieg był nie do przejścia, toteż trzeba było się wycofać - relacjonuje wspinaczkę R. Bocian.

Więcej: Ryszard Bocian zdobywa najwyższą górę Peru

 

ORLIK 2012

Orlik 2012 w OsiuW ubiegłym tygodniu rozpoczęły się prace na budowie kompleksu sportowego ORLIK 2012 przy Szkole Podstawowej w Osiu. W tej chwli trwa wyrównywanie terenu pod płytę główną boiska oraz boiska wielofunkcyjnego. Całość kompleksu będzie ogrodzona, z oświetleniem i trybunami na 300 miejsc siedzących. Piękny, a jednocześnie praktyczny kompleks sportowy z boiskiem piłkarskim ze sztuczną trawą, boiskiem do koszykówki i siatkówki za niecałe dwa miesiące będzie gotowy - zapewnia wykonawca robót firma Konsorcjum budowlane z liderem "MAXI-MIX" z Lipusza.
Budowa naszego "Orlika" finansowana jest przez rząd, samorząd wojewódzki i Gminę Osie - każdy po 33%. Łączny koszt inwestycji wyniesie ponad 1 mln zł. Jednak z uwagi na położenie przy oskiej szkole boiska wykorzystywane będą nie tylko podczas zajęć lekcyjnych z uczniami szkoły podstawowej i gimnazjum, ale też przez młodzież i dorosłych.
Relację z budowy boiska pokażemy już wkrótce.

Publikowane: 2009-09-11

 

Samotnia nad Wdą promuje Nordic Walking

Samotnia nad Wdą - fot. Marek J. LejkW dniach 7-8 września 2009 r. w Pensjonacie Samotnia nad Wdą w Tleniu odbyła się prezentacja walorów zdrowotnych obecnej w naszym regionie zaledwie od maja nowej dyscypliny sportu i rekreacji jaką jest Nordic Walking. Na zaproszenie właścicieli pensjonatu w dwudniowym mityngu udział wzieli przedstawiciele władz powiatowych, władz gminnych, Polskiej Federacji Nordic Walking, Kujawsko-Pomorskiej Izby Turystycznej oraz świat mediów regionalnych. W pierwszym dniu Wiceprezes PFNW Olgierd Boike udzielił instruktarzu obecnym na spotkaniu, a następnie wszyscy powędrowali z kijkami szlakiem "Do Piekła". Wieczorem zapoznawano się z elementami prozdrowotnymi tej dyscypliny. Nazajutrz organizatorzy połączyli dwie formy rekreacji, tj. nordic walking i kajakarstwo. Trasę do Starej Rzeki wędrowcy przebyli w szybkim tempie, a następnie już kajakami spłynęli jedną z najpiękniejszych rzek - Wdą, do Tlenia. To kolejne, ważne dla promowania idei nordic walking przedsięwzięcie, jakie miało miejsce na terenie naszej gminy. A fakt, że zdrowie jest najważniejsze, to wszystkich zapraszamy na nasze trasy.

Niech hasło: Do Tlenia po tlen - towarzyszy wszystkim sympatykom tej dyscypliny.

Więcej: Samotnia nad Wdą promuje Nordic Walking

 

Na dożynkach w Osiu

Dożynki - Osie 2009 - fot. Marek J. LejkKolejny, już czwarty raz uroczyste Święto Plonów było okazją do wielkiej mobilizacji mieszkańców poszczególnych wsi. Poszczególne rady sołeckie w ten słoneczny dzień zaprezentowały się nadzwyczaj barwnie. Każdy też prześcigał się w pokazaniu wytworów ludzkich rąk w najbardziej oryginalny sposób. Całość obchodów rozpoczęto mszą świętą w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Osiu, następnie barwny korowód na stadion sportowy w Osiu poprowadziła orkiestra dęta z Kcyni. Prawdziwy, domowy chleb z wieńcem dożynkowym na ręce Michała Grabskiego - Wójta Gminy Osie złożyła delegacja rolników ze wsi Radańska. Tym chlebem z tegorocznego zboża M. Grabski obdzielał zebranych na stadionie mieszkańców i ich gości. Nie zabrakło też pięknych pieśni w wykonaniu zespołu "CHABRY". W konkurencjach sportowo-zręcznościowych zwyciężyło sołectwo Wierzchy, na drugim miejscu uplasowały się Wałkowska, na trzecim Miedzno. Niemniej pozostałym sołectwom niewiele brakowało, by stanąć na podium.

Więcej: Na dożynkach w Osiu

 

Nowy wizerunek GOK Osie

GOK w Osiu - design by Marek J. LejkUdostępnienie informacji, a zwłaszcza szybkiej informacji, to wyzwanie dzisiejszych czasów. Z tym wyzwaniem zmierzyła się też ekipa Gminnego Ośrodka Kultury w Osiu, która pokazała nową odsłonę swojej witryny internetowej. Bieżąca informacja o planowanych wydarzeniach i relacje z minionych zdarzeń ukazują się na bieżąco. Strona pokazuje nie tylko ciekawe teksty pisane rękoma pracowników GOK, ale i barwne zdjęcia dokumentujące poszczególne imprezy kulturalno-sportowe. W nowej szacie graficznej strona GOK-u robi dobre wrażenie, a precyzyjna treść pozwala na łatwy i szybki dostęp do potrzebnych informacji. Gratulujemy!

wejdź na stronę www GOK Osie >>>

Publikowane: 2009-09-01

 

Kurs na sternika motorowodnego w Tleniu

Tleń kąpielisko - fot. Marek J. LejkW sierpniu br. na kąpielisku w Tleniu Wdeckie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zorganizowało już drugi w tym sezonie kurs na ratownika młodszego oraz pierwszy w historii gminy kurs na sternika motorowodnego. Tym samym w bieżącym roku na terenie gminy pojawiło się ponad 20 ratowników młodszych i 12 sterników umiejących posługiwać się motorówką ratowniczą. 

Jesteśmy przekonani, że każde takie działanie ratowników ze stowarzyszenia Wdeckiego WOPR przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na akwenach wodnych.
Kapielisko w Tleniu w roku ubiegłym zostało nazwane najbezpieczniejszym kąpieliskiem w regionie. Kolejne kursy i podnoszenie kwalifikacji przez członków Wdeckiego WOPR to dowód, że nazwa nadana pięknemu kąpielisku nad Jeziorem Mukrz znajduje uzasadnienie. Gratulujemy wszystkim ratownikom, którzy zaangażowali się w poprawę bezpieczeństwa w regionie.

Więcej: Kurs na sternika motorowodnego w Tleniu

 

Zaproszenie do Osia na gminne dożynki

Dożynki - Osie 2008 - fot. Marek J. LejkJuż w najbliższą niedzielę (30 sierpnia) obchodzić będziemy jedno z naszych największych świąt - IV Gminne Dożynki 2009. Święto plonów od zawsze było wielkim wydarzeniem wśród wiejskiej społeczności, toteż w niedzielę zapraszamy na stadion sportowy w Osiu. Rozpoczynamy uroczystą mszą świętą o godzinie 11.30.

Po mszy nastąpi przejście orszakiem dożynkowym na boisko sportowe. W tym roku wystąpi dla nas Orkiestra Dęta działająca przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kcyni oraz zespół Chabry. Około godziny 15.00 rozpoczną się sołeckie konkurencje sportowe, po nich zabawa taneczna do godziny 23.00. Jak każdego roku zobaczymy stoiska poszczególnych sołectw. To najaktywniejsi mieszkańcy gminy pokażą z czego słyną nasze wsie.
Serdecznie zapraszamy!!!

Publikowane: 2009-08-26

 

Kanalizacja sanitarna w Brzezinach

Kanalizacja w Brzezinach - fot. Marek J. LejkBudowa kanalizacji sanitarnej w Brzezinach dobiega końca. O ile do wioski wykonawca dotarł w błyskawicznym tempie, to w samej wsi roboty prowadzone są ostrożnie, a co za tym idzie dużo wolniej. Przyczyną jest mnogość podziemnego uzbrojenia w centrum wsi. Dodatkowo wykonawca wymienia stary (trzydziestoletni) wodociąg wraz z przyłączami. Równolegle za wykonawcami robót kanalizacyjnych posuwa się ekipa drogowa montując krawężniki pod chodnik.
-Samą nawierzchnię chodnika zrealizujemy w przyszłym roku, natomiast jeszcze we wrześniu wykonana zostanie nowa nawierzchnia drogi powiatowej w centum wsi. Nawierzchnia asfaltowa zlokalizowana pomiędzy wbudowywanymi krawężnikami będzie kosztować blisko 150 tyś. zł. -podsumowuje Michał Grabski Wójt Gminy Osie.


Więcej: Kanalizacja sanitarna w Brzezinach

 

Co się działo na Festynie w Jaszczu

Festyn w Jaszczu - fot. Marek J. LejkKolejny festyn pn. "Jaszcz - nasz dom, rodzina, wspólnota" Rada Sołecka w Jaszczu przy współpracy Z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Osiu mogą zaliczyć do udanych. Jak zwykle dopisała pogoda, uczestnicy i zaproszeni goście. Całość rozpoczęła się meczem piłkarskim pomiędzy drużynami juniorów i seniorów. 

Tym razem zwycięstwo odnieśi młodzi piłkarze i to oni zdobyli na własność Puchar Wójta Gminy Osie. W przerwie meczu i po jego zakończeniu organizatorzy przygotowali szereg konkursów dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Liczne nagrody z rąk Ireny Kozłowskiej i Michała Grabskiego odbierali uczestnicy konkursów prowadzonych przez sołtysa wsi Jaszcz.
- Cieszę się, że z roku na rok nasz festyn zdobywa coraz większą popularność -usłyszeliśmy z ust pani sołtys, która jednocześnie przekazała podziękowania wielu mieszkańcom sołectwa Jaszcz, współpracującym nad przygotowaniem imprezy.
Od siebie dodamy, że równie ważni są sponsorzy, a tych w Jaszczu nigdy nie zabrakło. Im także należą się szczególne podziękowania.

Publikowane: 2009-08-20

Więcej: Co się działo na Festynie w Jaszczu

 

Festyn Rodzinny w Jaszczu

Festyn w Jaszczu - fot. Marek J. LejkSołectwo Jaszcz zaprasza wszystkich mieszkańców i turystów na Festyn w Jaszczu. Festyn odbędzie się 15 sierpnia (sobota) na boisku piłkarskim Początek o godzinie 17.00. Zabawa w Jaszczu zawsze słynęła z dobrej frekwencji. Organizatorom sprzyjała też pogoda. I tak pewnie będzie w tym roku.

Organizatorzy przygotowali liczne gry, zabawy i konkursy z nagrodami. Sympatycy piłki nożnej rozegrają mecz piłkarski. Zapewniam, że warto się przekonać, jak dobrze się bawi Jaszcz.
Zapraszamy na dobrą zabawę !

Publikowane: 2009-08-11

 

Brzeziny: budowa kanalizacji sanitarnej

Kanalizacja w BrzezinachOd początku lipca ruszyła budowa kanalizacji sanitarnej we wsi Brzeziny. To tylko część ogromnego przedsięwzięcia o wartości około 3 milionów złotych. W tym roku planuje się wykonać sieć kanalizacyjną wraz z przyłączami we wsi Brzeziny i Żur. Główne ciągi kolektora tłocznego zostały już wkopane w ziemię. W tym tygodniu wykonawca robót - Zakład Usług Wodnych - Andrzej Musiał z Tucholi rozpoczęła prace w centrum Brzezin. Jednocześnie przy tej okazji zostanie wymieniona stara sieć wodociągowa. Cała inwestycja została rozłożona na dwa lata i obejmuje skanalizowanie wsi: Brzeziny, Żur i Wałkowiska. Ogółem zostanie wykonane ponad 10 km sieci grawitacyjnej i prawie 6 km rurociągu tłocznego spiętych 9 przepompowniami oraz 153 przyłącza sanitarne. Jednocześnie, przy okazji budowy kanalizacji odnowiona zostanie nawierzchnia drogi powiatowej w Brzezinach.

Więcej: Brzeziny: budowa kanalizacji sanitarnej

Najpiękniejsze ogrody w Gminie Osie

Ogrody - Gmina OsieLato to okres kwiatów i owoców. Latem najwięcej czasu spędzamy w naszych ogrodach, nie tylko przy pielęgnacji, ale i wypoczywając. Lato to też czas przeglądu konkursowego na najpiękniejsze ogrody w naszej gminie. Tym razem Komisja konkursowa w składzie: Danuta Noga, Roman Waśkowski, Felicja Han i Henryk Guzman wiele godzin spędziła na poszukiwaniu tych najpiękniejszych, najciekawszych i najoryginalniejszych zakątków zieleni, wyakcentowanej od strony ulicy lub często skrytej przed oczyma przechodniów z tyłu budynków mieszkalnych. Z każdym rokiem pojawiają się nowe zagospodarowane ogrody, place wypoczynku lub rekreacji, a także nowe akcenty małej architektury ogrodowej - i tu jak się okazuje, wyobraźnia człowieka nie zna granic. W oczy uderza ogrom barw rabat kwiatowych lub ciekawe aranżacje roślinne.

Więcej: Najpiękniejsze ogrody w Gminie Osie

 

Dzień Ryby w Tleniu to dobry dzień

Dzień Ryby - Tleń 2009Na sobotę 25 lipca br. zapowiadaliśmy dobrą zabawę i taka też się odbyła w Tleniu. Kolejny festyn pn. Dzień Ryby mimo mokrej pogody przyciągnął wielu uczestników dobrej zabawy. Organizatorzy: Stanisław Chabowski (sołtys Tlenia)z Radą Sołecką wsi Tleń, GOK Osie, Ratownicy z Wdeckiego WOPR oraz Pensjonat "Samotnia nad Wdą", Ośrodek Rehabilitacji i Wypoczynku "PERŁA" i firma "WARDACKI" - Usługi turystyczne zorganizowali wiele gier i zabaw adresowanych dla mieszkańców i turystów. Motywem przewodnim jest ryba w każdej postaci, także tej przygotowanej do spożycia na terenie Skweru prof. Hoffmanna w Tleniu, na kąpielisku nad jeziorem Mukrz oraz w obiektach gastronomicznych Tlenia. Niektórzy dali się złapać w prawdziwe sieci rybackie, a co z tego wyniknie przekonamy się w przyszłości.

Publikowane: 2009-08-06

Więcej: Dzień Ryby w Tleniu to dobry dzień

Strzelnica w Osiu: VIII Puchar Wójta Gminy Osie

wtorek, 22 września 2009 09:44

VIII Puchar Wójta Gminy OsieW sobotę, 11 lipca br. na Strzelnicy Sportowo-Myśliwskiej „Gzella” w Osiu odbyły się kolejne: VIII zawody o Puchar Wójta Gminy Osie. O puchar w klasie otwartej i powszechnej rywalizowało ponad 70 zawodników. Strzelców dopingowała obecność rodzin oraz kibiców z Osia i okolic. O zaciętej walce świadczy niewielka różnica punktowa pomiędzy poszczególnymi zawodnikami.
W klasie mistrzowskiej najlepszy okazał się Dariusz Skibiak z Malborka (58/60 pkt), drugi był Tomasz Prill ze Sztumu (57/60 pkt), trzeci Edward Spierewka z Tczewa (57/60 pkt). Zdzisław Gajer reprezentujacy barwy Osia z liczbą 53/60 pkt uplasował się na 9 pozycji.
W klasie powszechnej zwyciężył Tomasz Janus z Chełmna (55/60 pkt), drugi był Krzysztof Demps z Gdańska (54/60 pkt), a trzecie miejsce zajął Andrzej Pestka z Chojnic (54/60 pkt). Reprezentujący barwy Osia - Artur Karetko z liczbą 27/60 pkt zajął odległą 36 pozycję.
W konkurencji strzelania do dzika najlepszymi okazali się: Edward Spierewka z Tczewa - I miejsce (96/100 pkt); Dariusz Skibiak z Malborka - II miejsce (92/100 pkt) i Sławomir Łąpreś z Chełmna - III miejsce (91/100 pkt). Zdzisław Gajer zajął 47 miejsce, natomiast Artur Karetko był 52.
Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy !

Publikowane: 2009-07-24

 

Festyn w Łążku

wtorek, 22 września 2009 09:38

Festyn w Łążku - 2009W sobotę, 11 lipca br. przy świetlicy wiejskiej w Łążku odbył się festyn. W licznych grach i zabawach indywidualnych i zespołowych wzięły udział dzieci i młodzież z Łążka i okolic. Atrakcję w postaci przejażdzek konnych zapewnił Jerzy Truszkowski. Organizatorami imprezy była Ochotnicza Straż Pożarna w Łążku oraz Świetlica Wiejska. Do późnych godzin nocnych tańczącym parom przygrywał zespół STRING'S.

zobacz zdjęcia z wykonaniu W. Katera >>>

Publikowane: 2009-07-24

W Pruskich bawią się dzieci

wtorek, 22 września 2009 09:30

Dzień Dziecka - Pruskie 2009W sobotę 30 maja Dzieci z Sołectwa Pruskie świętowały Dzień Dziecka. Były gry i zabawy, loteria fantowa a dla ciała słodycze, kiełbaski i grochówka oraz dużo lemoniady. To wszystko było możliwe za sprawą sponsorów : Banku Spółdzielczego w Osiu, Pani Katarzyny Sworowskiej właścicielki sklepu w Pruskich oraz Rady Sołeckiej. Organizacją całości zajął się Sołtys Pan Piotr Pilarski.

zobacz zdjęcia w wykonaniu Alfreda Turzyńskiego>>>

Publikowane: 2009-07-09

 

Strona 75 z 76

«PoczątekPoprzednia717273747576NastępnaOstatnie»